Haber

Panama, 1989 ABD İstilasını İlk Kez Ulusal Yas Günüyle Anıyor

PANAMA, 22 Aralık (Xinhua) — 1989’da ABD’nin Orta Amerika ülkesi Panama’yı işgali, Salı günü ülkenin ilk Ulusal Yas Günü’nü kutladı.

Panama Devlet Başkanı Laurentino Cortizo, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün, 33 yıldır ilk kez, ülke, onların hayatlarının hatırasının hak ettiği saygı, tanınma ve şükranı gerekli protokol ve ciddiyetle ifade ediyor” dedi.

ABD işgali, ABD tarafından uyuşturucu kaçakçılığından hüküm giyen Panama’nın eski lideri Manuel Antonio Noriega’nın tutuklanması için düzenlendi.

Cortizo, Jardin de Paz Mezarlığı’nda askeri müdahalede hayatını kaybedenlerin yakınları ve diğer yetkililerin katıldığı törenden fotoğraflar paylaştı.

Cortizo, “Panama bunu 20 Aralık olaylarında hayatını kaybeden kardeşlerimize borçludur. Panamalıların şimdiki ve gelecek nesilleri o günün anlamını şimdi daha iyi anlayacaktır.”

20 Aralık’ta Şehit Yakınları Derneği Başkanı Trinidad Ayola, ulusal yasın ilk günüyle birlikte, bu trajik olayın ve olayda hayatını kaybedenlerin resmen tanınması için 33 yıllık mücadelenin bir noktaya geldiğini söyledi. son.

Birleşmiş Milletler’e göre işgalde yaklaşık 500 sivil öldürüldü. Ancak İnsan Hakları Savunma Kurulu, toplam 2.500 ila 3.000 sivilin hayatını kaybettiğini tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu