Haber

2022’nin en çok konuşulan isimlerinden biri olan Aziz Yıldırım kimdir? Aziz Yıldırım’ın hayatı ve biyografisi!

insansız Haberleranaliz ve raporlama sistemi Habermetre’nin 2022 değerlendirme raporu Aziz Yıldırım2022 yılının en çok haber alan ve en çok okunan kişileri arasında yer aldı. Vatandaşların da arattığı Aziz Yıldırım ile ilgili 9.065 haber kaynağında 2.053.614 haber yer alırken, 2022 yılında toplam 2.328.055.628 ziyaretçiye ulaştı. Aziz Yıldırım kimdir, Merak edilen soruların odağı haline gelen Aziz Yıldırım kimdir, kaç yaşında, nerelidir ve merak edilen diğer sorulara yanıt veriyor.

AZİZ YILDIRIM KİMDİR?

2 Kasım 1952 Ergani ve Fenerbahçe doğumlu Türk iş adamı, inşaat mühendisi. SporKulübün lideridir.

İlk ve orta öğrenimini Düzce’de tamamladı. Düzce’de (Hamidiyespor Kulübü’nde) amatör futbol oynadı. Daha sonra Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’nden (şu anda Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi) inşaat mühendisi olarak mezun oldu. NATO Altyapı ihalelerine de katılan Maktaş Mühendislik’in sahibidir. Düzcespor Kulübü’nün onursal başkanlığını yaptı.

1990-1992 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü yönetiminde görev aldı. 1991-1992 yılları arasında futbol şubesinin başında bulundu. 15 Şubat 1998’de yapılan kongrede rakibi Vefa Küçük’ten bir oy fazla alarak lider seçildi. 1998 yılından itibaren kesintisiz olarak Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığını yürütmektedir.

Başkanlığı sırasında futbol takımıyla 6 lig şampiyonluğu ve 8 lig ikincisi kazandı. Takım, Aziz Yıldırım başkanlığında UEFA Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final, UEFA Avrupa Ligi’nde ise yarı finale yükseldi. Başkanlığında Fenerbahçe Spor Kulübü aynı sezon futbol, ​​kadın ve erkek basketbol, ​​kadın ve erkek voleybol branşlarında lig şampiyonu olmuş ve 5’te 5 şampiyonluk elde etmiştir. (2010-11 sezonu)

Başkanlığı döneminde yatırımlara büyük önem veren kulüp, Şükrü Saraçoğlu Stadı’nı modüller halinde yıkarak yeniden yaptırdı ve basketbol takımına özgün bir salon yaptırdı: Ülker Sports Arena. Düzce Topuk Yaylası’nda kamp tesisleri yapıldı, Faruk Ilgaz tesisleri yenilendi ve Ankara’da konaklama tesisi yapıldı.

Aziz Yıldırım, şike davası kapsamında “ekonomik çıkar sağlamak amacıyla suç örgütü kurmak ve yönetmek” ve “şike yapmak” suçlarından 3 Temmuz 2011’de tutuklandı.

Yıldırım daha sonra tutuklanma talebiyle mahkemeye çıkarıldı. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Yaklaşık 1 yıl Metris Cezaevi’nde tutuklu kaldı. Şike davasında 23’üncü duruşma sonunda karara bağlanmasına rağmen tutukluluk süresi dikkate alınarak tahliye edildi.

Üç çocuk babası olan Yıldırım, 30 yıllık ilk eşi olan ve ilk iki çocuğunun annesi olan Yıldız Yıldırım’dan 7 Nisan 2010 tarihinde boşandı. Daha sonra Gonca Çelikkıran ile evlendi. Bu evlilikten bir kızı oldu. İkinci evliliğinden olan kızının adı Yaz’dır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu