Haber

Hamas lideri Halid Meşal, “Yeni İsrail hükümeti Filistin birliğini zorunlu hale getirdi” dedi.

Hamas’ın dışişleri şefi Halid Meşal, İsrail’de Binyamin Netanyahu liderliğinde yeni bir kabine kurulmasıyla birlikte Filistin birliğinin sağlanmasının bir zorunluluk haline geldiğini belirtti.

Meşal, Hamas’ın 35. kuruluş yıldönümü münasebetiyle Lübnan’ın güneyindeki Sayda’da düzenlenen etkinlikte konuştu.

“İsrail’deki yeni faşist hükümet, Filistin halkını birleştirmek için cesur ve hızlı bir karar almamızı istiyor.” Meşal, yeni hükümetin Kudüs ve Mescid-i Aksa’daki savaşı kendi lehine bitirmek istediğini söyledi.

Meşal, “Kudüs bizim kimliğimiz ve mücadelemizin odak noktasıdır. İsrail’in kendi planları ve ajandası varsa bizim de buna bir cevabımız var. Yeni radikal sağcı hükümetin kurulmasıyla birlikte temel meseleleri ele almalıyız. yeni bir ruhla Filistin sorunları.” söz konusu.

Filistin direnişinin Hamas’ın kurulmasıyla tarihi bir atılım gerçekleştirdiğini kaydeden Meşal, “dönüş hakkı, direniş, tutukluların serbest bırakılması, kutsal yerler ve vatana sadakat” gibi değerlerden taviz vermediklerini vurguladı.

Mülteci kamplarındaki Filistinlilerin sorunlarına değinen Meşal, Lübnan’a göç etmek zorunda kalan Filistinlilerin gönüllerinin hala Filistin’de olduğunu ve vatanlarına dönmeyi sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

Hamas, her yıl 14 Aralık’ta başlayan yıldönümü haftasını, hareketin askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın düzenlediği askeri geçit törenleri ve çeşitli etkinliklerle kutluyor.

İsrail’de 1 Kasım’da yapılan seçimlerin ardından hükümeti kurmakla görevlendirilen Likud Partisi’nin lideri Benjamin Netanyahu, son başvuru tarihi olan 21 Aralık gece yarısına dakikalar kala Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’u hükümeti kurması için telefonla aradı ve hükümeti kurmak istediğini açıkladı. “dolap hazırdı”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu