Haber

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay, Baltık Ülkelerinin Büyükelçilerini Kabul Etti

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay, Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya’nın Ankara Büyükelçilerini kabul etti.

Resepsiyonda Estonya, Letonya ve Litvanya Parlamentosu Dışişleri Komisyonları Liderlerinin 30 Ekim 2023 tarihinde Ankara’ya yaptıkları ortak ziyaretin yanı sıra bölgesel gelişmeler ve ikili konular ele alındı.

Toplantıda “Baltık ülkeleriyle ikili ve NATO ilişkilerinin daha da geliştirilmesi için atılabilecek adımlar; Türkiye-AB ilişkileri ve AB’nin bu konudaki samimiyetsiz yaklaşımı; İsveç’in NATO üyeliği; Türkiye’nin terörle mücadelesine destek ve” -parlamenter ilişkiler” tartışılan diğer konulardı.

Oktay, bazı ülkelerin savaşı tırmandırma politikasının aksine, Türkiye’nin Ukrayna’daki savaşı sona erdirme yönünde ilkeli çaba gösterdiğini vurguladı. Oktay, Filistin’de devam eden insanlık dışı zulmün bir an önce sona erdirilmesinin ve bölgede sürdürülebilir bir barışın inşa edilmesinin önemine dikkat çekti.

Diyalog ve müzakere kanallarının her zaman açık tutulması gerektiğini belirten Oktay, Baltık ülkeleri parlamentolarının Dışişleri Komisyonu Başkanlarını Ankara’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

haberkahta.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu