Haber

Şoygu: NATO ülkeleri tarafından Kiev’e gönderilen Patriot savunma füze sistemini vurarak imha ettik

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Ukrayna’daki özel askeri harekatın son günlerinden bir savunma toplantısında, “Kısa bir süre önce Khmelnitsky, Ternopol ve Nikolayev’de büyük miktarda batılı silah deposunu imha ettik ve Kiev’de Amerikan hava savunma füze sistemi Patriot’u vurduk”söz konusu.

Şoygu, Patriot sisteminin ne tür bir silahla vurulduğuna dair detaylara girmedi,ancak daha önce Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri tarafından özel askeri operasyonun ilerleyişi hakkında yapılan bir brifingde, Kiev’de bir Patriot sisteminin Rus yapımı hipersonik Kinjal füzesi ile vurularak imha edildiği kaydedilmişti.

Ayrıca Ukrayna hükümetinin NATO ülkeleri tarafından gönderilen silahları da ‘Sosyal tesisleri vurmak ve sivil Rus vatandaşlarına karşı terör saldırıları düzenlemek’Şoygu, “Rus ordusunun Ukraynalı militanların bu eylemlerine azami şiddetle karşılık verdiğini” kaydetti.

Rusya’nın Ukrayna’ya gönderilen silah sayısıRusya Savunma Bakanı, söz konusu silahların sevkiyatı sırasında kullanılan yolları gözlemlediğini ve tespit edilmesi durumunda bu silahları imha etmek için hava saldırıları düzenlediğini sözlerine ekleyerek, şöyle devam etti:

“Ukrayna ordusunun büyük kayıplarına rağmen, Batılı küratörleri Kiev rejiminden geniş çaplı bir saldırı talep etmeye devam ediyor. Ukrayna’ya silah ve teçhizat tedariklerini artırıyorlar.”

Ancak Shoigu, Ukrayna’nın askeri desteğinin yalnızca askeri eylemleri uzattığını, ancak operasyonun sonucunu değiştiremez.kaydedildi.

haberyesilyurt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu