Haber

Orman yangınları sabotaj mı yoksa doğal sebepler mi?

Cüneyt YAMAN – Vazif İHTİYAR – Duysun Herkes / SAKARYA (İGFA) – Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte orman yangını haberleri peş peşe geliyor. Hatay, Muğla, Adana, Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale ve Mersin’in ardından Diyarbakır’dan yangın haberi geldi.

Türkiye orman yangınlarıyla uğraşırken, Herkes Duyuyor grubu olarak biz vatandaşlara mikrofon uzatarak, “Sizce orman yangınları sabotaj mı yoksa doğal sebeplerden mi çıkıyor?” Biz sorduk.

Birçok vatandaşımız yangınlarda büyük sorumluluğun insanlara düştüğünü belirterek, “Kesinlikle her şey biz insanlarda bitiyor, yani yüzde 80’i kendimiz biçmeliyiz. Pikniğe gidiyoruz, mangal yapıyoruz. Ne kapatıyoruz ne de rastgele bir şey yapıyoruz ya da adam bira içip şişeyi ormana atıyor. Bu ne yapar? Güneş görüp ısındıkça ateşin yanmasına sebep olur. Tedbirli olmalıyız. Ağaçlarımız, ormanlarımız, hayatımız.” diğerleri sabotaj olasılıklarına ağırlık verirken.

“İÇİMİZDE ÇOK RÖMORK!”

Bazı çıkarlar uğruna ormanlarımıza saldıranlara “içimizdeki hain” diyen vatandaşımız, sabotaj ihtimaline ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“Aramızda çok fazla hain tanıyorsun. Orman yangınlarından sonra bu 2B sitelerindeki yapılaşma şu, bu; Hatta bir yandan müteahhite hediye olabileceği de düşünülüyor. Öte yandan, evet, çokça karşılaştığımız doğal nedenler de olabilir. Ben orman mühendisiyim, itfaiyede çalışıyorum yani aynen öyle ama bu noktaya kadar çıkan yangınlar doğal sebeplerden çıkan yangınlar. Olağan milli servetimiz yanıyor. Bunun dışında onlarla uğraştığımızda doğal olarak milli servetimizden alıyoruz. Uçaklarımız olsun, insanlarımız olsun, iş gücü olsun, bu iki şekilde düşünülebilir. Sabotaj olabilir, dediğim gibi aramızda hainler olabilir, bu daha çok para kazanma hırsı demektir.”

haber-uzunkopru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu