Haber

İstanbul’da taksilerde ‘rezervasyon’ dönemi

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) “Taksi Ulaşımında Kullanılan Işıkların Düzenlenmesi Önerisi” bugün UKOME toplantısında görüşülecek. Teklif kabul edilirse İstanbul’daki taksilerde taksimetrelere bağlı akıllı tepe lambaları olacak. Lambalar, araçta yolcu varsa ‘dolu’, yolcu yoksa ‘boş’ yazacaktır. Taksi şoförleri yolcu alacaksa lambaların üzerine ‘rezerve edildi’ yazacak. Böylece uygulama sonucunda taksilerde yaşanan ‘yolcu seçme, yolcu almama’ gibi sorunların ortadan kaldırılması planlanıyor. Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, toplantıda olumlu oy kullanacaklarını ve uygulamanın faydalı olacağını belirtti. İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, zirve lambalarının İstanbullulara fayda sağlayacağını ve bu sayede yolcu seçiminin ortadan kalkacağını söyledi.

UKOME toplantısında İstanbulluların gündeminden düşmeyen konulardan biri olan taksilere yeni bir teklif geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sunacağı ‘Taksi Ulaşımında Kullanılan Zirve Lambasının Düzenlenmesi Önerisi’ kabul edilirse 3 ay içinde tüm taksilerde akıllı tepe lambaları olacak. Bu lambalar, yolcu ile taksi şoförü arasında iletişim kurmak için kullanılacaktır. Araçta yolcu varsa ‘dolu’, yolcu yoksa ‘boş’, yolcu alacaklarsa ‘rezerve edilmiş’ yanar. Bire bir formda, değişiklik saati yaklaşan taksilerde ‘rezerve edildi’ yazısı kullanılacak. Böylece uygulama sonucunda taksilerde yaşanan ‘yolcu seçme, yolcu almama’ gibi sorunların ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Ayrıca sürücü ve yolcunun güvenliği için taksilerde panik butonu bulunacak. Butona basıldığında zirve lambası üzerinde ‘SOS’ yani yardım çağrısı verilecektir. Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu gündeme gelecek öneriye destek vereceklerini belirterek, uygulamanın taksiciler için faydalı olacağını söyledi.

‘TEKLİF UKOME’DAN GEÇERSE BÜTÜN TAKSİLER BUNA UYMAK ZORUNDA OLACAK’ TAKSİ Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, bazı araçlarda yolcu olup olmadığının netlik kazanmadığını belirterek, “Yeni bir sistem hayata geçecek. destekleyin ve çok değerli.Ticari taksilerin tepe lambaları led ışıklı olacak entegre olacak.Taksimetre açıksa yani araçta yolcu varsa tepe lambası dolu yazacaktır. taksimetre kapalı pik lambası boş yazacak.Aplikasyondan taksicimiz aranırsa veya telefona bir yolcu gidecekse davetiye led aydınlatmalı pik lambasına rezerve yazacak.” Biz bu projeyi destekliyoruz. İstanbul’daki insanımız için de çok değerli. En azından bir yerde taksi beklerken zirve lambasından taksinin dolu mu boş mu olduğunu okuyup anlayacaklar. Burada da yolcu ile taksicinin ortasına ‘almıyor ya da almıyor’ mesajı yazılacak. ‘Neden almadı’ gibi algılar da ortadan kalkacak. Bu konu UKOME gündeminde ele alınacaktır. Bu karar alınırsa tüm taksilerde bu kararın uygulanmasını talep ediyoruz. Elbette bu farlarla birlikte tedarik konusu da yavaş yavaş tamamlanıyor. Elbette zorunlu değil ama karar alınıyor. Bir zaman biliniyor. Ona göre taksiler bu işaretleri sağlıyor. Ama günün sonunda bütün taksiler takmak zorunda” dedi. “3 AY İÇERİSİNDE TÜM TAKSİLERİMİZ SİSTEMDE OLACAK” İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, İstanbul’da ve taksilerde sıkıntı yaşandığını belirterek, “Bu sorunlardan birini aşmak amacıyla taksi şoförü ve taksi yolcusu ortada. Bağlantıyı netleştirmek için bu uygulamayı uyguluyoruz. Tüm taksilerin tabelalarını akıllı hale getiriyoruz. Taksi yolcusu taksinin dolu mu boş mu olduğunu uzaktan hem renkli hem de yazı olarak görebilecek. Bu sistemin taksimetre ile entegre olması bizim için çok değerliydi. Entegre ettik. Bu nedenle, sürücü bir uygulama aracılığıyla rezervasyon aldıysa, taksi şoförünün orada görünen ‘RZV’ kelimesi olacaktır. Taksimetre çalışıyorsa, taksi kapağına kırmızı ile doldurulmuş kelime yazılacaktır. Taksimetre çalışmıyorsa yeşil ve boş yazılarla yol kullanıcılarına taksinin müsait olduğunu gösterecek. Bu kararı aldıktan sonra üç ay içerisinde mevcut tüm taksilerin bu sisteme geçmesini ve bu şapkaların temin edilmesini sağlayacağız. Bu şapkaları temin etmek için çeşitli firmalar çalışıyor” dedi.

‘BU UYGULAMA ZAMANINDA BİR KARARDIR’ Taksici Hasan Kön, “Uygulamanın yeterli olacağını düşünüyorum. Çünkü aracımız doluyken bile müşteri içini göremiyor. O zaman bizi almam diyorlar. bu yönde güzel bir karar.Taksiciler için bir kayıp olmadığını kabul etmek lazım.”

Taksi şoförü Erkan Şuözer, “Normalde ışıklı tabelalarımız var. Müşteri varken ışıklı tabelamız kapalı. SOS butonunu kullanıyorum. Sonuçta bir şey olunca direkt yardım yazacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu