Haber

İran Kudüs Gücü Komutanı Kaani, Mahsa Emini gösterilerinden ABD’yi sorumlu tuttu.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Tuğgeneral İsmail Kaani, 3 aydan fazla süren Mahsa Emini gösterilerinin arkasında ABD’nin olduğunu iddia etti.

Tasnim Haber Ajansı’nın haberine göre Kaani, Yemen’de hayatını kaybeden Hasan Eyrlu’nun ölüm yıl dönümü anısına düzenlenen programda konuştu.

Sokak gösterilerinden ABD’yi sorumlu tutan Kaani, “Birkaç gündür ABD bilinçsiz birkaç genci patileri suratına sokağa sürükledi ve meydanda bizlerle karşı karşıya gelince mağlup oldu. ” ifadeleri kullandı.

ABD ve İsrail’in baskılarının karşılıksız kalmayacağını ifade eden Kaani, “Suudi Arabistan, ABD’nin sömürdüğü ve çöpe çevirdiği bir küspedir. Onu düşman görmeye gerek yok. Tüm düşmanlarımız vurulur.” değerlendirmesini yaptı.

İran’daki gösteriler

Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından 13 Eylül’de gözaltına alındıktan sonra durumu kötüleşip hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin ölümü ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

İran Devrim Muhafızları Ordu Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Buyruk Ali Hacızade, 29 Kasım’da yaptığı konuşmada, ülkede yaklaşık 3 aydır devam eden protestolarda aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. İran Güvenlik Konseyi ise 3 Aralık’ta toplam ölü sayısının 200’ü aştığını duyurdu.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (UST) 17 Aralık’ta yayınladığı raporda, Emini’nin ölümünün ardından başlayan sokak gösterilerine güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 469 protestocunun hayatını kaybettiğini bildirdi.

İran medyasına yansıyan haberlere göre gösteriler sırasında 60’tan fazla güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.

Göstericilerden ikisi idam edildi

İdam cezasına çarptırılan Muhsin Şikari, tutukluluğunun 75. gününde 8 Aralık’ta, Mecidrıza Rahneverdin’in cezası ise gözaltına alınmasının 23. gününde 12 Aralık’ta infaz edildi.

Her ikisinin de avukat seçme hakkından yoksun bırakılması ve idam cezalarının hemen örf ve adet dışında infaz edilmesi tartışmalara yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu