Haber

CHP’li Bakan: Jandarmaya neden ‘seçim günü’ emri verildi?

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İçişleri Bakanlığı’nın Jandarma Genel Komutanlığı’na gönderdiği mektubu sosyal medya hesabından paylaştı.

Bununla ilgili olarak Bakan, “Olağanüstü hal dahil hiçbir seçimde jandarma personeline böyle bir talimat verilmedi. Bu kararın alınma nedeni kamuoyuna açıklanmalıdır” dedi.

‘KENDİ KAYNAKLARIMDAN DOĞRULEDİM’

Konuyla ilgili Sözcü’ye konuşan Bakan, gündeme getirdiği jandarma iddiasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Jandarma’da albay, astsubay düzeyinde görev almış olan kendi kaynaklarımdan teyit aldıktan sonra bunları söyledim. erbaş, general yani her rütbede; İkmal, lojistik ya da diğer teknik sınıflardaki işçilerine ya da işçilerine ‘Oyunuzu kullandıktan sonra Pazar günü birliğinize dönün’ demedi. Sadece o bölge komutanlıkları ya da İl Jandarma Komutanlıkları ‘asayiş görevlilerine’ ‘Seçim var, kendi önleminizi alın’ diyor, Şimdiye kadar hep böyle yapıldı ama bu ilk kez oldu. 20 Mart tarihli kararnamenin 3. maddesinde ‘Seçim günü atanmayan işçiler oylarını kullandıktan sonra sendikalarına dönecekler’ diyor.”

“OHAL şartlarında böyle bir karar yok”

Jandarma Genel Komutanlığının ülkede bomba patladığında bile böyle bir talimat vermediğine işaret eden Bakan, “Bugün ne oldu, ne güvenlik tedbiri gerekiyordu, Jandarma Genel Komutanlığı yapacak bir şeyi olmayan işçisine sordu. seçimlerle ve asayişle, ‘Pazar günü oy kullandıktan sonra ikinci bir emre kadar birimlerinizin başına döneceksiniz. Asıl soru bu, Süleyman Soylu’ya soruyorum ve bunu milletvekili olarak denetleme görevimin gereği olarak yapıyorum. “Amacınız bu” diyorum, niyet okumuyorum, “Bugüne kadar alınmayan bir kararı neden aldığınızı açıklayın” diyorum. OHAL OHAL’de seçime gittik, o zaman bile tüm personele ‘Oy kullandıktan sonra birliklerinize dönün ve hazır bir kıta olarak bekleyin’ demediniz, halk oy kullandı ve evlerine gitti, dedi.

‘KANUN GÜCÜ HUKUK DIŞINDA BAŞVURU YAPMAZ’

Kolluk kuvvetlerinin hukuka aykırı bir uygulama yapmayacağından emin olduğunu ifade eden Bakan, “Çünkü seçim meşru koşullarda yapılacak ve kolluk kuvvetleri o meşruiyeti koruyacağı için buna inanıyorum. Yapmayacaklarını düşünüyorum” dedi. Devletin verdiği hukuksuz bir emre uysalar bile itaat etsinler.Bu süreçte öncülük etmemeliyiz ama sebebini ortaya çıkarmak, ortaya çıkarmak ve araştırmak bizim görevimizdir.” (HABER MERKEZİ)

yunusemrehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu