Teknoloji

Bilinen ‘En Ağır’ Kara Deliklerden Biri Keşfedildi

Gökbilimciler karadeliklerle ilgili şaşırtıcı bir gelişme kaydettiler. Dünya’dan 2,7 milyar ışıkyılı uzaklıkta Abel 1201 adlı bir galakside bugüne kadarki en büyük kara deliklerden birinin varlığını tespit ettiler. Yapılan inceleme ve ölçümlere göre bu kara deliğin kütlesi Güneş’in kütlesinin 32,7 milyar katı. İngiltere’deki Durham Üniversitesi’nden James Nightingale, bu kara deliğin boyut olarak üst uçta olduğunu belirtti.

James Nightingale ve ekibi devasa kara deliği tespit edecek yerçekimi merceği fenomenden yararlandı. Bu olguya göre, düz bir çizgide gitmesi gereken ışınlar kütleçekimsel merceklenme nedeniyle eğri hale geldi. Abell 1201’den ilk olarak 2003 yılında şüphelenen uzmanlar, çalışmaları sonucunda şüphelerini daha da artırdı. onlar haklı sonuca ulaştılar. Bu süreçte üstün bilgisayarlar kullanan ve testler yapan grup, bilinen en büyük kara deliklerden birini tespit etti.

İşte o kara deliğin görüntüsü

yukarıdan bak 2017’de geri çekildi. Uzmanlar bu görüntünün Abell 1201’in merkezinde bir kara delik olduğu anlamına geldiğini söylüyor. Ancak o dönemlerde yapılan çalışmalarda kara deliğin kara delik olup olmadığı anlaşılamamış ve kütle ölçümü yapılmıştı. yapılamadı . James Nightingale ve ekibi, kullandıkları formülle yıllardır süregelen tartışmaya noktayı koydu.

James Nightingale ve ekibinin yaptığı iş paha biçilemez. Çünkü kara delikler milyarlarca ışıkyılı uzaklıkta kolaylıkla bulunabilir. tespit edilemez . İngiliz ekibin araştırması, diğer gökbilimcilere gerçekte ne yapmaları gerektiğini öğretti. Bülbül” Kullandığımız yaklaşım evrenimizin çok ötesinde. DahaKara deliği tespit etmemize ve bu egzotik nesnelerin kozmik zamanda nasıl daha da geliştiğini ortaya çıkarmamıza izin verebilir.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu