Haber

Atık plastiklerden üretilen damla sulama boruları Ankara’da çiftçilere dağıtılıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi ABB’nin iştiraklerinden BelPlas AŞ’nin atık plastiklerden ürettiği damla sulama boruları Başkentli çiftçilere ulaşmaya başladı. Öncelikle Nallıhan’ın Davutoğlan Mahallesi’nde çiftçilere teslim edilen damla sulama boruları yüzde 100 hibe ile dağıtılıyor.

ABB iştiraklerinden BelPlas AŞ, park ve bahçelerden toplanan atık plastikleri Kahramankazan’da kurduğu geri dönüşüm tesislerinde geri dönüştürerek damla sulama borularına dönüştürüyor. Üretilen damla sulama boruları da başkentteki üreticilere dağıtılıyor. Bu kapsamda pilot bölge olarak seçilen ve sebze üretiminin yoğun olduğu Nallıhan’ın Davutoğlan İlçesi’nde 28 sebze üreticisine ücretsiz damla sulama borusu temin edildi.

ABB Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, proje hakkında şunları söyledi:

“AMACIMIZ TOPRAK VE SU KAYNAKLARINI ETKİN KULLANMAK”

YEŞİL EKONOMİ UYGULANIYOR

Proje çerçevesinde; Kırsal çiftçilerin uzun yıllardır kullandığı geri dönüştürülebilir sulama boruları ve plastik aksamlar da toplanarak BelPlas AŞ tesislerinde geri dönüştürülerek sulama borularına dönüştürülüyor. Proje ile yeşil ekonominin etkinleştirilmesi, sulama suyunda %70 tasarruf sağlanması, girdi maliyetlerinin düşürülmesi, gübreleme ve dekara daha fazla iş alınması hedefleniyor.

ÜRETİCİLERDEN BÜYÜKŞEHİRLİLERE TEŞEKKÜR

Damla sulama borusu desteğinden yararlanmak isteyen sebze üreticileri ise memnuniyetlerini şu sözlerle dile getirdi:

-Davutoğlan Mahallesi Muhtarı Rıza Tuncel:“Böyle bir damlamayı köy halkı adına değerlendiren ve yardımları için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Su tasarrufu yapacağız, uygun ürün alacağız ve gübreyi bir kerede verebileceğiz. Çiftçi bununla mutlu olacak.”

-Mükerrem Çolak:“Yıllardır üretiyoruz. Böyle bir temeli görünce çok sevindik. Daha önce mazot almıştım, fidan almıştım. Uzun süredir sulama boruları kullanıyorum, eskiyen boruları yeni sulama borularıyla değiştireceğim. .”

-Ali Şükrü Yılmaz:“Piyasa yüksek olduğu için boru alamadık. Büyükşehir’in dağıttığı damlamalardan memnunuz. Bundan sonra da dağıtmaya devam etmesini istiyoruz. Elma, üzüm, ayva üretiyorum. Elektrik ve su tasarrufu yapacağız. . Bu borular gübreleme ve sulamada bize çok yardımcı olacak.”

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu