Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg bir araya geldi

YENİ ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya geldi.

İkili, Stoltenberg’in resmi ziyareti kapsamında Washington’da bir araya gelerek basına açıklamalarda bulundu.

Blinken, Stoltenberg’e “İttifak tarihinin en kritik dönemindeki” liderliği için teşekkür ederek, önümüzdeki ay yapılacak NATO Vilnius Zirvesi’nin önemli bir dönüm noktası olacağına işaret etti.

Zirvede Müttefiklerin NATO’nun 5. meselesine olan bağlılıklarını teyit edeceklerini ifade eden Blinken, savunma kapasitelerinin de artırılmasının beklendiğini söyledi.

Blinken, NATO’nun Stratejik Konsepti çerçevesinde hazırlanan bazı planların da devreye gireceğini belirterek, zirvede Ukrayna’ya bir destek paketi öngördüğünü söyledi.

Pasifik ile ilişkilerin de düzeleceğini vurgulayan Blinken, “Müttefiklerin sorunlarını çözmek için çok önemli ve gerekli olduğunu düşündüğüm bir sürecin ardından İsveç’in İttifaka katılma zamanının geldiğini düşünüyorum.” dedi.

“Ukrayna ne kadar çok toprak kurtarırsa, müzakere masasındaki eli o kadar güçlü olur”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ABD’ye İttifak’a ve Ukrayna’ya verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, Avrupalı ​​müttefiklerin üzerlerine düşeni yaparak Ukrayna’ya milyarlarca dolarlık ekonomik ve askeri destek sağladıklarının altını çizdi.

Ukrayna’ya sağlanan desteğin sahada fark yarattığını ve Kiev’in sahada ilerleme kaydettiğini ifade eden Stoltenberg, “Ukrayna sahada ne kadar çok toprak kurtarırsa, müzakere masasında eli o kadar güçlü olur ve Rusya Devleti, Lider (Vladimir) Putin, bu çatışma ve saldırgan savaştan galip çıkmayacağını anlıyor” dedi. ifadesini kullandı.

Müttefiklerin ortak savunmaya daha fazla yatırım yapmaları gerektiğine de dikkat çeken Jens Stoltenberg, “İsveç’in bir an önce İttifak’a tam üye olarak katılmasını bekliyoruz.” söz konusu.

karkamishaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu